FX8-140P-SV(71) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 1.216
Datasheet
140 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX8-140P-SV(71)
DigiKey Part Number
FX8-140P-SV(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8-140P-SV(71)
Description
CONN HDR 140POS SMD GOLD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FX8-140P-SV(71) Models
Packaging
Tray
Mated Stacking Heights
3mm
Height Above Board
0.112" (2.85mm)
Number of Positions
140
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)