FX31-2P-9.5DSA20
DigiKey Part Number
26-FX31-2P-9.5DSA20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX31-2P-9.5DSA20
Description
HEADER 2POS., 9.5MM PITCH, THT,
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Header, Male Blades Connector Solder 0.374" (9.50mm) Through Hole
Category
Number of Rows
1
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Termination
Solder
Series
Color
Black
Packaging
Tray
Fastening Type
Push-Pull
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Connector Style
2 Poles
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Male Blades
Voltage Rating
800 V
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
25 A
Pitch
0.374" (9.50mm)
Material - Insulation
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C