FX23L-80P-0.5SV12
DigiKey Part Number
FX23L-80P-0.5SV12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23L-80P-0.5SV12
Description
CONN HDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
84 (80 + 4 Power) Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX23L-80P-0.5SV12 Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.427" (10.85mm)
Number of Positions
84 (80 + 4 Power)
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)