FX23-80S-0.5SV is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Harwin Inc.
In Stock: 672
Datasheet
84 (80 + 4 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
FX23-80S-0.5SV
FX23-80S-0.5SV
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX23-80S-0.5SV
DigiKey Part Number
H125057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23-80S-0.5SV
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FX23-80S-0.5SV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
15mm, 20mm
Height Above Board
0.268" (6.80mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)