FX10B-96S-SV
DigiKey Part Number
FX10B-96S-SV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-96S-SV
Description
CONN RCPT 96POS SMD GOLD
Detailed Description
96 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10B-96S-SV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4mm, 5mm
Number of Positions
96
Height Above Board
0.126" (3.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)