Image for FH55M-31S-0.4SH is not available
FH55M-31S-0.4SH
DigiKey Part Number
FH55M-31S-0.4SH-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH55M-31S-0.4SH
Description
CONN FFC FPC 0.4MM SMD
Detailed Description
31 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.016" (0.40mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH55M-31S-0.4SH Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Contact Material
Phosphor Bronze
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
40V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
31
Current Rating (Amps)
0.4A
Pitch
0.016" (0.40mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.059" (1.50mm)