FH52K-32S-0.5SH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
32 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
FH52K-32S-0.5SH
DigiKey Part Number
FH52K-32S-0.5SH-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH52K-32S-0.5SH
Description
CONN FFC BOTTOM 32POS 0.5MM R/A
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FH52K-32S-0.5SH Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Contact Material
Copper Alloy
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material
Part Status
Active
Features
Solder Retention
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions
32
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)