FH52-45S-0.5SH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
FH52-45S-0.5SH
DigiKey Part Number
FH52-45S-0.5SH-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH52-45S-0.5SH
Description
CONN FFC BOTTOM 45POS 0.5MM R/A
Detailed Description
45 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
EDA/CAD Models
FH52-45S-0.5SH Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
0.5A
Number of Positions
45
Pitch
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)