FH52-40S-0.5SH
DigiKey Part Number
FH52-40S-0.5SH-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH52-40S-0.5SH
Description
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
Detailed Description
40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH52-40S-0.5SH Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Contact Material
Phosphor Bronze
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
0.5A
Number of Positions
40
Pitch
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.079" (2.00mm)