DF9-51P-1V(69)
DigiKey Part Number
H10420TR-ND - Tape & Reel (TR)
H10420CT-ND - Cut Tape (CT)
H10420DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9-51P-1V(69)
Description
CONN HDR 51POS SMD GOLD
Detailed Description
51 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF9-51P-1V(69) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4.3mm
Number of Positions
51
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)