DF7-9P-3.96DSA(25) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 8.345
Datasheet
Similar
JST Sales America Inc.
In Stock: 110
Datasheet
Connector Header Through Hole 9 position 0.156" (3.96mm)
DF7-9P-3.96DSA(25)
DigiKey Part Number
H10834-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF7-9P-3.96DSA(25)
Description
CONN HEADER VERT 9POS 3.96MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Mating
0.276" (7.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.508" (12.90mm)
Part Status
Obsolete
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Number of Rows
1
Features
Board Guide
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
Beige
Mounting Type
Mated Stacking Heights
21.5mm