DF62WZ-9P-2.2DSA(50)
DigiKey Part Number
DF62WZ-9P-2.2DSA(50)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF62WZ-9P-2.2DSA(50)
Description
CONN HEADER VERT 9POS 2.2MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 9 position 0.087" (2.20mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF62WZ-9P-2.2DSA(50) Models
Category
Contact Length - Post
0.112" (2.84mm)
Mfr
Insulation Height
0.610" (15.49mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Features
Board Guide, Waterproof
Number of Rows
3
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Ingress Protection
IP67
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Mounting Type
Voltage Rating
250V