DF57H-2P-2.4V(23)
DigiKey Part Number
H124608TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124608CT-ND - Cut Tape (CT)
H124608DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF57H-2P-2.4V(23)
Description
CONN HEADER SMD 2POS 2.4MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 2 position 0.094" (2.40mm)
EDA/CAD Models
DF57H-2P-2.4V(23) Models
Category
Termination
Solder
Series
Insulation Height
0.055" (1.40mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Rectangular
Part Status
Last Time Buy
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Contact Type
Male Blade
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
1
Features
Solder Retention
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C