DF50A-10P-1H(51)
DigiKey Part Number
H12055TR-ND - Tape & Reel (TR)
H12055CT-ND - Cut Tape (CT)
H12055DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF50A-10P-1H(51)
Description
CONN HEADER SMD R/A 10POS 1MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
DF50A-10P-1H(51) Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Insulation Height
0.239" (6.07mm)
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness - Mating
2.00µin (0.051µm)
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Gold
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Blade
Insulation Material
Polyester
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
100V