DF40GL-44DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
26-DF40GL-44DP-0.4V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40GL-44DP-0.4V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF40GL-44DP-0.4V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40GL-44DP-0.4V(51)
Description
CONN HDR 44POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF40GL-44DP-0.4V(51) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Shielded, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
44
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)