DF40C-90DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
H11878TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11878CT-ND - Cut Tape (CT)
H11878DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40C-90DP-0.4V(51)
Description
CONN PLUG 90POS SMD GOLD
Detailed Description
90 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40C-90DP-0.4V(51) Models
Mated Stacking Heights
1.5mm, 2mm, 2.5mm, 3mm, 3.5mm, 4mm
Number of Positions
90
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)