DF37C-10DP-0.4V(53)
DigiKey Part Number
H11840TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11840CT-ND - Cut Tape (CT)
H11840DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37C-10DP-0.4V(53)
Description
CONN HDR 10POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF37C-10DP-0.4V(53) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
0.98mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.030" (0.75mm)
Number of Positions
10
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)