DF37B-20DP-0.4V(53) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF37B-20DP-0.4V(53) |
Description | CONN HDR 20POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF37B-20DP-0.4V(53) Models |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 2.00µin (0.051µm) |
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts | Mated Stacking Heights 0.98mm |
Number of Positions 20 | Height Above Board 0.030" (0.75mm) |
Pitch 0.016" (0.40mm) | Base Product Number |