DF37B-20DP-0.4V(53)
DigiKey Part Number
H11834TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11834CT-ND - Cut Tape (CT)
H11834DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37B-20DP-0.4V(53)
Description
CONN HDR 20POS SMD GOLD
Detailed Description
20 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF37B-20DP-0.4V(53) Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Mated Stacking Heights
0.98mm
Number of Positions
20
Height Above Board
0.030" (0.75mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)