DF30FC-30DS-0.4V(82)
DF30FC-30DS-0.4V(82)
DF30FC-30DS-0.4V(82)
DigiKey Part Number
H3861TR-ND - Tape & Reel (TR)
H3861CT-ND - Cut Tape (CT)
H3861DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF30FC-30DS-0.4V(82)
Description
CONN RCPT 30POS SMD GOLD
Detailed Description
30 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF30FC-30DS-0.4V(82) Models
Category
Number of Rows
2
Mounting Type
Surface Mount
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
0.9mm
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.035" (0.88mm)
Number of Positions
30
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)