DF20EG-20DP-1V(52)
DigiKey Part Number
26-DF20EG-20DP-1V(52)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF20EG-20DP-1V(52)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF20EG-20DP-1V(52)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF20EG-20DP-1V(52)
Description
CONN HEADER SMD 20POS 1MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
DF20EG-20DP-1V(52) Models
Category
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights
5.8mm