DF20EG-10DP-1V(52)
DigiKey Part Number
26-DF20EG-10DP-1V(52)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF20EG-10DP-1V(52)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF20EG-10DP-1V(52)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF20EG-10DP-1V(52)
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
DF20EG-10DP-1V(52) Models
Category
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Mfr
Contact Shape
Rectangular
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Gold
Connector Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Natural
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Style
Voltage Rating
100VAC/DC
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
5.8mm