DF19G-20S-1SD(06)
DigiKey Part Number
26-DF19G-20S-1SD(06)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF19G-20S-1SD(06)
Description
CONN PLUG 20POS IDC 40AWG GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Rectangular Plug Connector IDC Gold 40 AWG
EDA/CAD Models
DF19G-20S-1SD(06) Models
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Bag
Wire Type
Ribbon Cable
Part Status
Active
Wire Gauge
40 AWG
Connector Type
Plug
Contact Finish
Gold
Contact Type
Female Socket
Color
Beige
Number of Positions
20
Base Product Number
Pitch
0.039" (1.00mm)