DF14A-2P-1.25H(26)
DigiKey Part Number
H10336TR-ND - Tape & Reel (TR)
H10336CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF14A-2P-1.25H(26)
Description
CONN HEADER SMD R/A 2POS 1.25MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 2 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF14A-2P-1.25H(26) Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.086" (2.20mm)
Series
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Shape
Square
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Tin-Copper
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
Features
Solder Retention
Number of Rows
1
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Beige
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
150V