DF13B-2P-1.25V(21)
DigiKey Part Number
H125994TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125994CT-ND - Cut Tape (CT)
H125994DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13B-2P-1.25V(21)
Description
CONN HEADER SMD 2POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 2 position 0.049" (1.25mm)
Category
Insulation Height
0.189" (4.80mm)
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
150V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
5.8mm