DF13A-3P-1.25H(21)
DigiKey Part Number
H125989TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125989CT-ND - Cut Tape (CT)
H125989DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13A-3P-1.25H(21)
Description
CONN HEADER SMD R/A 3POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 3 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
DF13A-3P-1.25H(21) Models
Insulation Height
0.142" (3.60mm)
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
150V