DF13A-11P-1.25H(21)
DigiKey Part Number
H121947TR-ND - Tape & Reel (TR)
H121947CT-ND - Cut Tape (CT)
H121947DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13A-11P-1.25H(21)
Description
CONN HEADER SMD R/A 11POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 11 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF13A-11P-1.25H(21) Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Insulation Height
0.142" (3.60mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Beige
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
150V