DF13-4P-1.25H(76)
DigiKey Part Number
H126400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13-4P-1.25H(76)
Description
CONN HEADER SMD R/A 4POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 4 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF13-4P-1.25H(76) Models
Category
Insulation Height
0.142" (3.60mm)
Mfr
Contact Shape
Square
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Gold
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Board Guide, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Beige
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
150V