DF11Z-16DS-2V(50)
DF11Z-16DS-2V(50)
Hirose SignalBee Wire-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
DF11Z-16DS-2V(50)
DigiKey Part Number
H10219-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF11Z-16DS-2V(50)
Description
CONN RCPT 16POS 0.079 GOLD SMD
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Category
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Mfr
Insulation Color
Beige
Series
Insulation Height
0.234" (5.95mm)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Female Socket
Mated Stacking Heights
7.55mm, 8.2mm
Style
Board to Board or Cable
Features
Board Guide, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
250V
Pitch - Mating
Applications
General Purpose
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)