DF11C-30DP-2V(57) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF11C-30DP-2V(57) |
Description | CONN HEADER SMD 30POS 2MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 30 position 0.079" (2.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF11C-30DP-2V(57) Models |
Category | Fastening Type Detent Lock |
Mfr | Insulation Height 0.283" (7.19mm) |
Series | Contact Shape Square |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish - Mating Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm) |
Connector Type | Contact Material Brass |
Contact Type Male Pin | Insulation Material Polyamide (PA), Nylon |
Pitch - Mating | Features Pick and Place, Solder Retention |
Number of Positions | Operating Temperature -30°C ~ 85°C |
Number of Rows 2 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Row Spacing - Mating | Insulation Color Beige |
Number of Positions Loaded All | Current Rating (Amps) 2A |
Style | Voltage Rating 250V |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Mated Stacking Heights 8.2mm, 8.45mm, 9.55mm |