CX90MW8-16P
DigiKey Part Number
26-CX90MW8-16PTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-CX90MW8-16PCT-ND - Cut Tape (CT)
26-CX90MW8-16PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX90MW8-16P
Description
RECEPTACLE, 16POS., USB TYPE-C C
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 2.0 Receptacle Connector 24 (16+8 Dummy) Position Surface Mount, Right Angle
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Ingress Protection
IPX4 - Waterproof
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
1
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A