Image for A3E-44D-2R(30) is not available
A3E-44D-2R(30)
DigiKey Part Number
A3E-44D-2R(30)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3E-44D-2R(30)
Description
CONN RECEPT IDC 44POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Galvanized
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Friction Lock
Packaging
Tray
Cable Termination
IDC
Part Status
Active
Wire Type
Ribbon Cable
Connector Type
Receptacle
Features
Feed Through, Polarizing Key
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Galvanized
Number of Positions
44
Color
Black
Pitch
0.079" (2.00mm)