CM4040M00012T1521003
DigiKey Part Number
4538-CM4040M00012T1521003TR-ND - Tape & Reel (TR)
4538-CM4040M00012T1521003CT-ND - Cut Tape (CT)
4538-CM4040M00012T1521003DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CM4040M00012T1521003
Description
2520 XTAL 40M 12PF RT 10PPM TC 1
Manufacturer Standard Lead Time
1 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±10ppm Crystal 12pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Size / Dimension
0.100" L x 0.081" W (2.55mm x 2.05mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Load Capacitance
12pF