G125-MV11605M1P
G125-MV11605M1P
Harwin’s Company Overview
G125-MV11605M1P
DigiKey Part Number
952-4111-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MV11605M1P
Description
CONN HEADER VERT 16POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MV11605M1P Models
Category
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.193" (4.90mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
450V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
7.25mm, 7.33mm