G125-FV124F1-02AB000P
DigiKey Part Number
952-G125-FV124F1-02AB000P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-FV124F1-02AB000P
Description
CONN HDR FMALE 2PWR + 24SIGNAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 (24 + 2 Power) Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-FV124F1-02AB000P Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Screw Lock
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Strip
Insulation Color
Green
Part Status
Active
Insulation Height
0.207" (5.25mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Style
Board to Board or Cable
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions Loaded
All
Features
Jackscrews, Mating Flange, Polarizing Key
Pitch - Mating
Current Rating (Amps)
2A, 10A
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T
Row Spacing - Mating
0.049" (1.25mm)