71AD30-02-1-AJN
DigiKey Part Number
GH7321-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
71AD30-02-1-AJN
Description
SWITCH ROTARY 2-12POS 250MA 115V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 2 ~ 12 Position SP12T 250mA (AC/DC) 115 VAC Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
250mA (AC/DC)
Manufacturer
Grayhill Inc.
Voltage Rating - AC
115 V
Series
Voltage Rating - DC
30 V
Packaging
Bulk
Actuator Type
Flatted (3.17mm Dia)
Part Status
Active
Actuator Length
9.53mm
Number of Positions
2 ~ 12
Angle of Throw
30°
Index Stops
Adjustable
Contact Material
Silver Alloy
Number of Decks
2
Mounting Type
Panel Mount
Number of Poles per Deck
1
Termination Style
Solder Lug
Circuit per Deck
SP12T
Depth Behind Panel
24.87mm