50P36-01-1-10N
DigiKey Part Number
50P36-01-1-10N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50P36-01-1-10N
Description
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 115V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 10 Position SP10T 150mA (AC), 200mA (DC) 115 VAC Panel Mount, Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50P36-01-1-10N Models
Category
Voltage Rating - AC
115 V
Manufacturer
Grayhill Inc.
Voltage Rating - DC
28 V
Series
Actuator Type
Flatted (3.17mm Dia)
Packaging
Bulk
Actuator Length
9.53mm
Part Status
Active
Angle of Throw
36°
Number of Positions
10
Contact Finish
Gold
Index Stops
Continuous
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Number of Decks
1
Termination Style
PC Pin
Number of Poles per Deck
1
Depth Behind Panel
13.64mm
Circuit per Deck
SP10T
Panel Cutout Dimensions
Circular - 6.45mm Dia
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Base Product Number
Current Rating (Amps)
150mA (AC), 200mA (DC)