GTM43007-A4509-F(R)
GTM43007-A4509-F(R)
GTM43007-A4509-F(R)
DigiKey Part Number
1939-1908-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GTM43007-A4509-F(R)
Description
AC/DC CONVERTER 9V 45W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 9V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GTM43007-A4509-F(R) Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
89%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 45°C
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 0.93" H (76.2mm x 50.8mm x 23.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, FCC, NEMKO, S-Mark, UkrSEPRO, VCCI
Voltage - Output 1
9V
Standard Number
60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
5 A