ESH1V0D350RA37A12001C
ESH1V0D350RA37A12001C
DigiKey Part Number
1939-ESH1V0D350RA37A12001C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESH1V0D350RA37A12001C
Description
NACS INLET CONNECTOR 1000VDC 350
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.28' (1.00m) Power Cord Inlet Black SAE J3400 (NACS) To Cable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESH1V0D350RA37A12001C Models
Category
Number of Conductors
3 Power, 2 Signal
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Shielding
Unshielded
Series
Length
3.28' (1.00m)
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Voltage Rating
1000V
Style
Female Plug to Leads
Current Rating (Amps)
350A
1st Connector
SAE J3400 (NACS)
Operating Temperature
-30°C ~ 50°C