GEM05-6K-85-OP-M12
DigiKey Part Number
6289-GEM05-6K-85-OP-M12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEM05-6K-85-OP-M12
Description
W6K OP 300Lm 85mA 2,0W M12 5P M
Customer Reference
Detailed Description
Task Light White 1.96" (50.0mm) 24 VDC Flat, Diffused
Category
Voltage - Supply
24 VDC
Manufacturer
GENESI ELETTRONICA
Housing Material
Aluminum (Al)
Series
Rated Life
100,000 Hours
Packaging
Retail Package
Termination Style
Cable with Connector (M12)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 50°C
Illumination Color
White
Ingress Protection
IP65
Luminous Flux
300lm (Typ)
Lens Type
Flat, Diffused
Length
1.96" (50.0mm)
Approval Agency
CE, UKCA, UL
Power - Rated
2.0W