FFC3A20-20-G
DigiKey Part Number
2073-FFC3A20-20-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-FFC3A20-20-GCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-FFC3A20-20-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC3A20-20-G
Description
CONN FFC FPC VERT 20POS 1MM SMD
Detailed Description
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFC3A20-20-G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
20
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.217" (5.50mm)