FFC3A20-18-G
DigiKey Part Number
2073-FFC3A20-18-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC3A20-18-G
Description
CONN FFC FPC VERT 18POS 1MM SMD
Detailed Description
18 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Contact Finish
Gold
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
18
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.217" (5.50mm)