FFC3A20-13-T
DigiKey Part Number
2073-FFC3A20-13-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC3A20-13-T
Description
CONN FFC FPC VERT 13POS 1MM SMD
Detailed Description
13 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Contact Finish
Tin
Housing Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
13
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.217" (5.50mm)