BC057-20-A-A-0150-L-C
DigiKey Part Number
2073-BC057-20-A-A-0150-L-CTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BC057-20-A-A-0150-L-CCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BC057-20-A-A-0150-L-CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC057-20-A-A-0150-L-C
Description
20W,1.0MM PITCH PIN HDR,DIL, SMT
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 20 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
BC057-20-A-A-0150-L-C Models
Contact Length - Mating
0.059" (1.50mm)
Series
Insulation Height
0.122" (3.10mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact