BC057-10-A-A-0150-L-C
DigiKey Part Number
2073-BC057-10-A-A-0150-L-CTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BC057-10-A-A-0150-L-CCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BC057-10-A-A-0150-L-CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC057-10-A-A-0150-L-C
Description
10W,1.0MM PITCH PIN HDR,DIL, SMT
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.039" (1.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BC057-10-A-A-0150-L-C Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.059" (1.50mm)
Series
Insulation Height
0.122" (3.10mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact