BC035-08-A-0200-0300-L-G
DigiKey Part Number
2073-BC035-08-A-0200-0300-L-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC035-08-A-0200-0300-L-G
Description
8W, 1.0MM PITCH PIN HDR, DIL, TH
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
BC035-08-A-0200-0300-L-G Models
Category
Contact Length - Mating
0.079" (2.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.244" (6.20mm)
Insulation Height
0.047" (1.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact