BC035-06-A-0380-0300-L-G
DigiKey Part Number
2073-BC035-06-A-0380-0300-L-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC035-06-A-0380-0300-L-G
Description
6W, 1.0MM PITCH PIN HDR, DIL, TH
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
BC035-06-A-0380-0300-L-G Models
Category
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.315" (8.00mm)
Insulation Height
0.047" (1.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact