BC034-20-A-V-0150-L-C
DigiKey Part Number
2073-BC034-20-A-V-0150-L-CTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BC034-20-A-V-0150-L-CCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BC034-20-A-V-0150-L-CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC034-20-A-V-0150-L-C
Description
20POS 1.0MM PITCH HEADER, SIL, S
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 20 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
BC034-20-A-V-0150-L-C Models
Category
Contact Length - Mating
0.059" (1.50mm)
Mfr
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Rows
1
Current Rating (Amps)
1A per Contact