RSD-300B-24 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Delta Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 11.3A 31.2V Input
RSD-300B-24
DigiKey Part Number
1866-4190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSD-300B-24
Description
DC/DC CONVERTER 24V 271W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RSD-300B-24 Models
Category
Current - Output (Max)
11.3A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
271W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Railway
Part Status
Active
Efficiency
90%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
16.8V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
31.2V
Size / Dimension
8.50" L x 3.80" W x 1.57" H (216.0mm x 96.5mm x 40.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
24V