NSD10-48D5
DigiKey Part Number
1866-3627-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSD10-48D5
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 5V -5V 1A, 1A 22V - 72V Input
Category
Current - Output (Max)
1A, 1A
Mfr
Power (Watts)
10 W
Series
Voltage - Isolation
1 kV
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
78%
Voltage - Input (Min)
22V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
72V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)